Jeśli jesteś miłośnikiem roślin i prac na ogródku, na pewno wiesz co to tzw. deszczówka i słyszałeś chociaż raz o jej zbawiennym wpływie na rozwój roślin. Woda opadowa ma wiele zalet, których brakuje wodzie z wodociągów. Jakie to zalety?

Przede wszystkim stosowanie wody deszczowej jest ekologiczne. Oszczędzamy dzięki temu wodę wodociągową, co przekłada się też na nasze rachunki. W końcu woda opadowa jest darmowa!

Woda deszczowa ma również niskie pH, dlatego jest idealna do podlewania większości roślin również tych doniczkowych i kwasolubnych. Deszczówka jest wodą miękką, nie ma w niej magnezu i wapnia tak jak w wodzie kranowej. Podlewając rośliny wodą kranową, często dookoła roślin zostaje charakterystyczny biały osad. W przypadku deszczówki taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Kolejną zaletą jest to, że deszczówka ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza i jest odpowiednio napowietrzona. Ponadto deszczówka jest bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie z kranu. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody kranowej po to, aby zabijać chorobotwórcze bakterie, a mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna.

Patrząc na te wszystkie zalety, naprawdę warto zastanowić się nad zbieraniem wody deszczowej! Idealnym rozwiązaniem do tego celu jest betonowy zbiornik na deszczówkę, który z przyjemnością wykonamy i zainstalujemy na Twojej działce. Zacznij oszczędzać już dziś. Zapraszamy.